Suudi Arabistan Başkonsolosluğu İstanbul

Suudi Arabistan Başkonsolosluğu İstanbul Görev Alanı Hangi İlleri Kapsamaktadır?

İstanbul ve çevre illerde yaşayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve T.C. İkamet İzni sahibi 3. ülke vatandaşları, Suudi Arabistan vize işlemleri ve Suudi Arabistan konsolosluk işlemlerini Suudi Arabistan İstanbul Başkonsolosluğu’nda yapabilirler.

İstanbul Suudi Arabistan Konsolosluğu İstanbul Çalışma Saatleri Nedir?

Suudi Arabistan Konsolosluğu İstanbul hafta içi her gün Saat: 09.00 – 15.00 arasında konsolosluk hizmeti vermektedir.

Suudi Arabistan Konsolosluğu İstanbul Adresi Nedir?

 Konaklar Mah. Çamlık Cad. Akasyalı Sok. No. 6, 4. Levent, İstanbul
 

Arabistan Başkonsolosluğuna Nasıl Giderim ?

Suudi Arabistan Konsolosluğu İstanbul, Avrupa yakasında Beşiktaş ilçesine bağlı 4.Levent semtinde bulunmaktadır. Taksim Metro’sunun 4. Levent yönüne gitmekte olan hattı ile Suudi Arabistan İstanbul Konsolosluğa ulaşım kolaylıkla sağlanmaktadır. Zincirlikuyu Metrobüs hattının Zincirlikuyu durağı ise Suudi Arabistan Konsolosluğu İstanbul adresine çok yakındır. Yine Beşiktaş’tan Levent yönüne giden çok sayıda otobüs ve minibüste mevcuttur.

 

İstanbul Suudi Arabistan Başkonsolosluğu 2023 Resmi Tatil Günleri Nedir?

Suudi Arabistan Konsolosluğu İstanbul, Suudi Arabistan Devleti'nin 2023 yılı resmi tatilleri haricinde Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin 2023 yılı resmi tatillerinde de hizmet verememektedir. Suudi Arabistan vizesi için başvuruda bulunmak veya Suudi Arabistan konsolosluk işlemleri için müracat yapmak isteyen kişilerin Suudi Arabistan ulusal kutlama tarihlerine göre seyahatlerini veya işlemlerini organize etmelerine dikkat etmelidirler.  

1 Ocak

Yeni Yıl

21-23 Nisan

Ramazan Bayramı

1 Mayıs

İşçi Bayramı

25 Haziran

Ulusal Gün

29 Haziran 2 Temmuz

Kurban Bayramı

15 Temmuz

Demokrasi Günü

30 Ağustos

Zafer Bayramı

22- 23 Eylül

Krallığın Birleştiği Gün

29 Ekim

Cumhuriyet Bayramı

Suudi Arabistan Konsolosluğu Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kısa süreli Suudi Arabistan vize başvuruları, Suudi Arabistan Türkiye dış temsilciliğinin yetkili kıldığı seyahat acentaları üzerinden yapılmaktadır. Bu sebeple, Suudi Arabistan Büyükelçiliği Ankara ve Suudi Arabistan Konsolosluğu İstanbul, Suudi Arabistan Turistik Vize başvuruları hariç Suudi Arabistan Ticari Vize, Suudi Arabistan Çalışma Vizesi  ve Suudi Arabistan Hac/Umre vizesi başvurularını yetkili acenteler ile kabul etmektedir. Sadece Suudi Arabistan Turistik Vize başvuruları için doğrudan konsolosluk makamlarına müracaat edilebilmektedir

Suudi Arabistan'da ülke temsilciliği bulunan uluslar arası kuruluşların düzenledikleri toplantı veya konferanslara katılma amacıyla vize başvurusunda bulunacak kişilerin, Suudi Arabistan’a davet eden kuruluş tarafından Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığından davet edilen kişi adına izin alması gerekmektedir. Suudi Arabistan Konsolosluğu sözkonusu toplantılara katılacak kişilere ancak Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığından alacağı talimat uyarınca vize verilebilmektedir.

Yine 35 yaş altı bekâr bayanlarda Suudi Arabistan vize işlemlerine kabul edilmez. Suudi Arabistan’a ticari bir gerekçe ile gidecek olan 35 yaş altı iş kadınları ise Dış İşleri Bakanlığından çıkmış olan davetiye ile gidebilirlerken aynı zamanda eşinin veya kan bağı olan akrabalarının yazılı izni üzerine vize alabilmektedir.

İstanbul Suudi Arabistan Konsolosluğu Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Suudi Arabistan vize başvuru formu, Türkçe ve İngilizce olarak doldurulmalıdır. Suudi Arabistan Vize Başvuru Formu doldurma işlemi esnasında tükenmez kalem kullanmalı, büyük harfle doldurmalı ve başvuru evraklarında bulunan bilgilerinizi destekleyecek şekilde cevaplanmasına dikkat edilmelidir. Suudi Arabistan Başkonsolosluğu, belirlenen ölçülerde (4x6 mm) biyometrik fotoğrafın forma yapıştırılması ve vize başvuru formunun en alt köşesinde bulunan imza bölümünün imzalanması durumunda başvuru formunu değerlendirmeye almaktadır.

Suudi Arabistan Vizesinin Çıkış Süresi Kaç Gündür?

Suudi Arabistan Vizesinin çıkış süresi ortalama olarak 3-7 iş günüdür.

Suudi Arabistan Konsolosluğu Vize Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Suudi Arabistan İstanbul Başkonsolosluğu'na yapılan vize başvurularında ülkeye yapılacak seyahatin amacının ve şartlarının ifade edildiği vize talep dilekçesi ibraz edilmelidir. 
 
Suudi Arabistan Vize başvurusunda bulunan kişi Şirket Sahibi ise; Suudi Arabistan Başkonsolosluğu'na hitaben, antetli kağıda, adını-soyadını, kişisel bilgilerini, şirket pozisyonunu ve ziyaret amacını, Suudi Arabistan'a davet eden şirketin ismi, hangi tarihler arasında bu şirketi ziyaret edeceği ve vize bitiş tarihinden önce geri dönüleceğini taahhüt eden bir dilekçe hazırlanmalıdır.

Suudi Arabistan Vize başvurusunda bulunan kişi Çalışan ise; başvuru sahibinin bağlı bulunduğu Kurum/Şirket yetkilisi tarafından, Suudi Arabistan Başkonsolosluğu'na hitaben  yazılmış, antetli kağıda; - başvuru sahibinin görevi, maaş bilgisi, izinli olduğu seyahat tarihleri, seyahatin kim tarafından finanse edildiği ve görevine tekrar geri döneceği taahhüdünü içeren bir izin dilekçesi, imzalı ve kaşeli olarak hazırlanmalıdır. 

İstanbul Suudi Arabistan Konsolosluğu Ücreti Nedir?

Suudi Arabistan’a yapılacak olan seyahatinizin türü ve kalış sürenize göre vize ücreti konsolosluk tarafından düzenlenmektedir.


Suudi Arabistan Başkonsolosluğu

Suudi Arabistan Başkonsolosluğu İstanbul Konsolosluk Hizmetleri Nedir?

Türkiye Suudi Arabistan Başkonsolosluğu, Suudi Arabistan’ı Türkiye’de temsil etmekte olan Suudi Arabistan Devleti'nin en resmi temsilcisidir. Suudi Arabistan Başkonsolosluğu İstanbul, Suudi Arabistan’ı Türkiye’de hükümet ve ilgili kuruluşlar düzeyinde temsil etmektedir. Türkiye Suudi Arabistan Başkonsolosluğu Türkiye’de bulunan Suudi Arabistan vatandaşlarının tüzel kişiliklerini, hak ve menfaatlerini koruma ve iyileştirme yönünde faaliyetlerini sürdürürken Suudi Arabistan Türkiye ile olan dostluk, siyasi, ekonomik ve kültürel ilişkilerini başarılı bir seviyede tutmaktadır. 

Türkiye Suudi Arabistan Başkonsolosluğu bünyesinde bulunan Suudi Arabistan Konsolosluk vize bölümü ise Suudi Arabistan vize işlemlerinin organizasyonunu yürüten bir temsilciliktir. Türkiye Suudi Arabistan Başkonsolosluğu Konsolosluk bölümünde Suudi Arabistan vize işlemleri, Suudi Arabistan vize başvuru formu, Suudi Arabistan vize ücretleri, Suudi Arabistan Turistik, ticari ve aile ziyareti vizeleri hakkında bilgi edinebilir işlemlerde bulunabilirsiniz.

Suudi Vatandaşlar için Konsolosluk Hizmeti Nedir?

Suudi Arabistan İstanbul Konsolosluğu, Suudi Arabistan dışında bulunan Suudi vatandaşlara seyahatleri sürecinde ortaya çıkan acil durumlarda destek sağlamak adına pasaportla ilgili tüm sorunlarına çözüm sağlamak için çalışır:

Pasaport İşlemleri:

-Pasaport ve Seyahat Bilgileri Kaydı

-Diplomatik ve ya Özel Pasaport Kaydı

-Pasaport Yenileme

Kayıp/Çalıntı Pasaport

Evrak Tasdik İşlemleri :

-Ticari belge tasdiki

-Kişisel evrak tasdiki

-Eğitim belgeleri onaylama

-Kurum evrakları

-Evlilik evrak onayı

Elektronik Vize Hizmetleri:

Suudi Arabistan İstanbul Başkonsolosluğu bünyesinde bulunan konsolosluk departmanı, Türk vatandaşları ve T.C. İkamet İzni sahibi 3. ülke vatandaşlarının bireysel vize başvurularını işleme almak dışında Türkiye'de faaliyet sağlayan Kurum/Kuruluş/Hizmet Ofisleri/Hac ve Umre akredite diplomatik misyon ofisleri için de elektronik vize hizmetleri sağlamaktadır. Suudi Arabistan Konsolosluğu toplu vize başvurularını belli başlı gruplar altında toplamaktadır:

-STK/kamu yararına ve hayırsever dernekler 

-Ticaret Odaları ve Çalışma Bakanlığı (ticaret ve işe alım ofisleri için özel giriş vize başvuruları) 

-Diplomatik misyon ve Krallıkta akredite uluslararası kuruluşlar 

-Devlet kurumları, tüm özel şirketler ve kurumsal kuruluşlar  

Suudi Arabistan Başkonsolosluğu Nerededir?

Duyurular

Suudi Arabistan Konsolosluğu Resmi Tatil Programı

Suudi Arabistan Suudi Arabistan Başkonsolosluğu ve Suudi Arabistan Büyükelçiliği’nin Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin resmi tatil günü ola...
2021-01-18 11:54:21

Suudi Arabistan Başkonsolosluk mesai saatleri

Suudi Arabistan İstanbul Başkonsolosluğu Pazartesi, Cuma 10.00 ila 15.00 saatleri arasında hizmet vermektedir. schengen vizesi ...
2021-01-18 11:44:10

Suudi Arabistan vize işlemlerinde bulunacak olan kişilerin dikkatine

Suudi Arabistan vize başvurularında bulunacak olan kişilerin dikkatine! Suudi Arabistan Konsolosluk vize bölümü vize başvurularında kulla...
2021-01-18 10:56:01

Suudi Arabistan ticari vize işlemlerinde bulunacak kişilerin dikkatine

Suudi Arabistan ticari vize başvurularında bulunacak olan başvuru sahipleri Suudi Arabistan Konsolosluğunun önceliklerine göre evrakları orga...
2021-01-18 10:54:19
Tüm Duyurular
İstanbul Başkonsolosluğu